Innowacyjne osłona na grzejnik w naszym biurze

Co zrobić kiedy grzejnik w naszym pokoju nie komponuje do pomieszczenia. Na samym wstępie powinno się przemyśleć i wyszczególnić gatunki kaloryferów dostępnych na rynku.

Kategoryzacja kaloryferów ze względu na:

  • surowiec z którego są wykonane – stalowe, aluminiowe, żeliwne, kanałowe konwektorowe
  • miejsce montażu – ścienne, kanałowe oraz poziome, pionowe lub stojące
  • rodzaj połączenia – kaloryfery z podłączeniem krzyżowym ,bocznym lub dolnym rodzaj oddawania ciepła do pomieszczenia (konwekcja oraz promieniowanie) – grzejniki płytowe, konwektorowe, członowe
  • metodę zasilania – na prąd, wodne czy system mieszany Rozmieszczanie w domach tzw kaloryfery żeliwne były montowane we wszystkich mieszkaniach i nikt nic złego w nich nie widział.

Grzejniki tego gatunku niestety nie są estetyczne. Ich podstawową cechą jest to, że długo oddają ciepło, a bardzo powoli się nagrzewają. Doskonale pracują w obiegu grawitacyjnym.

Osłona na grzejnik

Są to najstarsze kaloryfery, które posiadają nierówną strukturę i nie pasują do nowoczesnych lokali. Są niezwykle ciężkie i trudne w instalacji ale możemy powiedzieć na pewno o nich, iż są trwałe. W tradycyjnych domach które mają już po 50 lat, rzadko kto wymieniał kaloryfery na inne, jest to element który, naprawdę zupełnie nie podlegał wymianie ze względu na wadliwość. Najłatwiejszym chyba rozwiązaniem, ale i drogim jest ich wymiana na nowe np. podłogowe, których nie ma na ścianie i znajdują się na ziemi, dzięki takiemu rozwiązaniu nasza przestrzeń się powiększy. Nowym rozwiązaniem są tzw maskownice na kaloryfery. Są one wyprodukowane z materiału, który może być dowolnie malowany, ale również rożnego rodzaju zdjęcia mogą być na nim malowane. To nasze wnętrze prezentuje się ładnie, a brzydki nijaki grzejnik nie rzuca się tak w oczy. Maskownice używane są często w mieszkaniach nowoczesnych, w których brzydki żeliwny grzejnik nie komponuje się. Grzejniki montowanie teraz to przede wszystkim kaloryfery aluminiowe żeberkowe, które są małe i wspaniale spełniają swoją rolę. Mają one żeberka, które odpowiadają mocy grzewczej, dlatego w zależności od powierzchni mieszkania można wybrać odpowiednią ilość energii, która niezbędna jest do ogrzania naszego apartamentu.

Grzejniki płytowe, które należą do najczęściej wybieranych i wyglądają bardzo ładnie. Należy jednak zwrócić uwagę, aby kaloryfery tego wzorca były wykonywane w Polsce, a nie były to najpopularniejsze Chińskie rzeczy. Tutaj producenci często nie pozwalają, by były one montowane w łazienkach, powinno się na to zwrócić szczególna uwagę.

Grzejniki konwektorowe – blaszaną obudowa (osłona na grzejnik) który pod spodem posiada żeliwną rurę powiązaną z radiatorem. Jak sama nazwa ukazuje, wykorzystują one działanie konwekcji, które polega na przepływie dość sporej ilości powietrza z wielką szybkością. Przy tego rodzaju grzejnikach musimy zaobserwować podrywanie kurzu, który może skutkować zabrudzeniem, gdyż zostaje on salony. Tego rodzaju przewody konwekcyjne to np. ogrzewanie podłogowe, które użytkowane jest coraz częściej w pokojach lub mieszkaniach. Rury montowane są w podłodze w różnej odległości jest to szczególnie 70 cm do 1,5 metra. Ich ułożenie powoduje jaka ilość ciepła później będzie emitowana na dany pokój. Rozwiązanie to jest wyjątkowo wygodne i eleganckie, gdyż posiadając takie ogrzewanie nie musimy już stosować tradycyjnych kaloryferów. Należy jednak wspomnieć, że przy ogrzewaniu podłogowym ogromna ilość kurzu krąży w powietrzu i przenosi się w rogach, dlatego nie powinno się go stosować w miejscach których śpimy.

Grzejniki drabinkowe, są zasilane tradycyjnie przez wodę, ale również przez prąd. Można najczęściej je napotkać w łazienkach. Maja postać drabinki, dzięki czemu możemy na nich suszyć ściereczki po kąpieli. Są niezmiernie poręczne i możemy je nabyć w wielu barwach.

Grzejniki dekoracyjne – są one na pewno estetyczne i przeważnie będą pasowały do naszego wystroju. Również osłona na grzejnik będzie wtedy nie potrzebna. Prezentuje się one bardzo dużą różnorodnością. Ważnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę ile taki grzejnik odchodzi od ściany. Musimy na to zdecydowanie zwrócić uwagę, gdyż, aby nie okazało się, że nasz śliczny innowacyjny obraz w formie kaloryfera po prostu jest za gruby i nie pasuje do mieszkania. Jest to niesamowicie istotna rola, o której powinniśmy myśleć. Na co zwrócić jeszcze uwagę? Niezwykle konkretną rolą są regulatory, pokrętła przy kaloryferach, dzięki którym ustawiamy temperaturę w domu.

Osłona na grzejnik – tutaj istnieją ich dwa rodzaje zwykłe oraz termostatyczne.

  • Zawór zwykły – posiada przedziałek od 1-5 lub wartości temperatury. W zależności jaka temperaturę chcemy osiągnąć w domku na taki numer ustawiamy zawór, Jednakże nie zawsze zdaje to zamierzony efekt. Zawory tego gatunku pracują na zasadzie grzejemy i tyle nie odcinają dopływu ciepła tylko grzeją cały okres.
  • Zawór termostatyczny ma bezpośrednią konstrukcję i składa się z systemu popychacza, który odpowiada za ruch grzybka zaworu – odcinającego lub uwalniającego dopływ gorącej wody do grzejnika. Tutaj mamy obecnie do czynienia z inteligentnym urządzeniem.

Jeżeli w mieszkaniu zastanie osiągnięta temperatura wtedy zawór zakręca dopływ gorącej wody do kaloryfera, który przestaje grzać. Zatem tegoż typu wyjście jest coraz modniejsze, al na pewno kosztowniejsze, dlatego jeszcze niewiele osób je korzysta. Naprawdę jeśli chcemy mieć komfort w naszym apartamencie powinniśmy zastosować tylko zawory termostatyczne. Należy też zwrócić uwagę, że czujniki termostatyczne mogą być nie tylko wodne ale też i gazowe. Działanie ich jest identyczne. Warto tu przemyśleć czy chcemy demontować brzydkie kaloryfery i montować nowe, czy postawimy na lepsze i zostanie zastosowana osłona na grzejnik. To już wszystko zależy od naszego budżetu i czasu. Zakup osłony na kaloryfery jest tanie i błyskawiczne. Wystarczy odwiedzić jakikolwiek supermarket internetowy wyselekcjonować kolor, który nam odpowiada i umieścić go później samemu w domu, a nasze pomieszczenie będzie przedstawiało się modnie. W przypadku instalacji nowych kaloryferów powinniśmy zapytać najpierw spółkę, która będzie się tym interesować jaką moc i model kupić. Moc kaloryferów powinna być dokładnie obliczona i właściwa z powierzchnią pomieszczenia.