Dom i jego budowa

Stawiam dom i niestety ale mam duży problem z wyborem rodzaju ogrzewania. Niby to oczywiste bo teraz jest zakaz ogrzewania domu ekogroszkiem i najkorzystniej byłoby ogrzewać prądem ale niestety| na ostatnie rozwiązanie mnie nie stać. Dlatego rozpocznę od początku co jest opłacalne a co nie. Dom mam powierzchni około 16m2 nie jest wielki taki nadzwyczajny, piętrowy – 3 pokoje i 2 łazienki, kuchnia i salon. Dom umieszczony jest z dala o centrum gdyż działki były w tej okolicy mniej kosztowne. Niestety teraz jestem na etapie wyboru sposobu ogrzewania i niestety przede mną ogromny dylemat. Przeliczam wszystko za i przeciw.

Jaki piec nabyć?

Należy zaznaczyć że są dwa rodzaje tzw:

  • kotły jednofunkcyjne, które wytwarzają ciepło na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania, ale w ścisłym zakresie mogą także służyć do ogrzewania wody,
  • kotły dwu funkcyjne, które wytwarzają ciepło także na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania, jak i w celu podgrzania wody. Najwydajniejszym i najlepszym ogrzewaniem jest ogrzewanie na prądem.

Jednak oprócz prostej instalacji i użytkowania, niesie ono za sobą bardzo ogromne koszty użytkowania. Stanowi to najdroższe z dostępnych ogrzewań. Oczywiście możemy tu dopasować taryfy do działania pieca, jednak i tak tegoż typu ogrzanie domu będzie najkosztowniejsze. Kiedyś w internecie zauważyłem rysunki, które działają jak grzejniki. Naprawdę fajna sprawa, jednak są one bardzo kosztowne w eksploatacji – firma zapewnia że nie tylko są wydajne, ale również mogą ogrzać dość sporą powierzchnie i jeszcze ślicznie się prezentują ozdabiając nasze pomieszczenie. Kolejnym modelem są kotły na paliwa stałe tzn ekogroszek, węgiel, drewno oraz brykiet. Tego typu piece składają się z paleniska, palnika , wymiennika ciepła, obudowy z konstrukcja nośną, osprzętu i automatyki. Pospolity piec na brykiet ma tzw podajnik, który jest zasypywany raz na kilka dni.

Tego typu ogrzewanie apartamentu należy do tanich jednak bardzo skomplikowanych. Możemy zaprogramować podawanie ekogroszku. Spalony materiał należy wybierać raz na kilka dni, ogień musi palić się ciągle, więc jeśli chcemy wyjechać gdzieś na wczasy w zimie jest to dosyć poważny problem, bo ktoś naszym apartamentem musi się zajmować i dodawać ekogroszek. Możemy również zaplanować miejsce na magazynowanie paliwa do opału, warto o tym pomyśleć już na etapie budowania domu. Kolejnym rodzajem ogrzewania jest piec na gaz. Jest to ogrzewanie o wiele bardziej czyste. W sklepach dostępne są piece tradycyjne, kondensacyjne i pulsacyjne. Najlepiej dogodnym rozwiązaniem pod względem eksploatacji są kotły pulsacyjne (nawet 40% tańsze w stosowaniu od tradycyjnego kotła gazowego), ale| za to ich nabycie jest znacznie droższe. Z kolei kocioł tradycyjny jest tańszy w zakupie, ale za to najdroższy w obsłudze spośród wymienionych rodzajów kotłów. Wszystko wygląda bardzo dobrze| gdyby mamy gaz w drodze przy naszej posesji. Jeśli nie to powinniśmy zamówić specjalny dystrybutory, który stoi na naszej działce, a spółka napełnia go propanem. Wtedy moje ogrzewanie już nie jest tak atrakcyjne, gdyż cena za propan jest zdecydowanie większa. Ogrzewanie solarne staje się coraz bardziej atrakcyjne w Polsce. Sama eksploatacja jest łatwa, ale nabycie już paneli nie należy do najtańszych. W naszym kraju| możemy strać się o dofinansowanie tego typu inwestycji. Opinie co do ogrzewania solarami są podzielone, gdyż sama instalacja pobiera prąd i co stanowi dość kosztowne. Fotowoltaika – czy o w nią zainwestować? Tutaj rodzi się dużo pytań, ale także jak w wypadku solarów możemy wziąć kasę od gminy. Ja oczywiście zainwestowałem w panele, bo jak dla mnie więcej przemawia za niż przeciw:

Zalety:

  • czyste źródło energii – instalacja nie emituje zanieczyszczeń, po zużyciu możliwy jest także recykling paneli fotowoltaicznych,
  • ciche – tu nie jest wyświetlany żaden hałas.
  • dostępność czystej energii – światło było i będzie nie musimy denerwować się, ze go zabraknie jak w wypadku ekogroszku lub gazu, z którego dostępnością bywa rożnie. I przede wszystkim światło jest darmowe. -nadwyżki energii możemy odsprzedać na czym dodatkowo zarabiamy.

Wady:

  • Zależy od energii słonecznej – w ciemne dni energii wytwarzanej jest o wiele mniej.
  • Duże koszty początkowe inwestycji
  • Energia dostarczana jest tylko w ciągu dnia gdy świeci słońce.

Dlatego wybierając ogrzewanie należy przekalkulować ceny inwestycji początkowej oraz późniejszego użytkowania. Ja wyselekcjonowałem ogrzewanie na węgiel. Jak dla mnie najbardziej atrakcyjne. Zawsze może dlatego że mam nieduży apartament. Moi koledzy ogrzewają ekogroszkiem mieszkanie ma 240 m2 i stanowi dość wysoki. Koszt ogrzewania w ich przypadku to około 5 tysięcy złotych. W moim będzie około 6 tysięcy przecież mam mniejszy dom. I dodatkowo fotowoltaika myślę że jako naturalny dom sprawdzi się. Zobaczymy jak będzie w przyszłości to rozwiązanie się sprawdzało, bowiem na papierze wszystko można policzyć i narysować. Coraz częściej wiele miast proponuje pieniądze za wymianę starego kotła na nowy. Dotyczy to głównie przejścia z ogrzewania brudnego tzn ekogroszku na gaz czy prąd. Owszem taka pomoc wystarcza na zmianę nowego pieca i nowoczesną instalację, jednak nikt nie mów o kosztach powiązanych z samym ogrzewaniem, które w poszczególnych przypadkach mogą drastycznie wzrosnąć. Każdy kto buduje mieszkanie powinien sam| podjąć decyzję czym potrzebuje ogrzewać swój dom. Można zawsze poradzi się firmy, która wykona nam początkową kalkulację. Musimy mieć na uwadze także, aby wybierać markowe piece, na jakie dostarczana jest gwarancja, bo w razie awarii musimy mieć gdzie pójść. Gdyż w zimie długo bez ogrzewania domu nie poradzimy sobie.